25.05.2018 | 10:48
ЕС не подкрепи Борисов за хъба “Балкан”. България сменя курса

“Какво стои зад българския завой в енергетиката” и ще може ли София да поправи поразваленото сътрудничество с Москва, пише в днешния си брой в. “Независимая газета”, цитиран от БТА.

Според вестника московските анализатори не проявили особен ентусиазъм по повод посещението на българския президент Румен Радев в Русия тази седмица, защото са “донякъде разочаровани” от действията на българските власти, “погребали през 2009 г. руския проект “Южен поток”, на който Москва възлагаше специални надежди”.

Дошъл на власт през 2009 г., премиерът на България Бойко Борисов “взе да се отказва от съвместните проекти с Русия с мотива, че те застрашават българската екология, суверенитет и цивилизационен избор. При все че всъщност, посочват експерти на Московския център “Карнеги”, България прояви европейска солидарност, разчитайки, че в отговор ЕС ще й помогне да си уреди газовите проблеми”, пише изданието.

Според “Независимая газета” Борисов обаче е променил представата си за енергийното бъдеще на България, след като няколко години е обсъждал с европейските лидери своя проект за Балкански газов хъб, събиращ “петрол от най-различни доставчици”, но не е получил подкрепа за осъществяването му.

Очертава се България “да смени своя курс, що се отнася до енергийните, а и не само до енергийните проблеми”, смята всекидневникът. Той напомня, че София “не подкрепи инициативата на Румъния да се формира в Черно море постоянна флотилия на НАТО и не експулсира нито един руски дипломат след опита за отравяне на Скрипал във Великобритания”. Освен това България “отложи покупката на нови изтребители от някой свой съюзник в НАТО, затова пък поднови преговорите с Москва за ремонт на МиГ-овете си на стойност 40 милиона евро”.

Изданието вижда тук “известно разочарование на българските политици от сътрудничеството с ЕС и НАТО”. Според Московския център “Карнеги” българското общество и политическият елит са “много разочаровани от това, че честно и старателно са следвали изискванията на евроатлантическата солидарност, ограничавайки връзките с Русия, но не са получили от Запада никакво обезщетение за тъй отговорното си поведение”.

“Независимая газета” дава за пример проекта за изграждане на АЕЦ “Белене”, след който Западът оставил България “сама със скъсани договори, международни арбитражни процеси и изплащане на обезщетение”.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране