22.07.2016 | 0:01
Италиански боклук се гори в циментовите заводи в Девня
Договорът за внос на балирания боклук през пристанище Варна е за една година,

Балирани отпадъци от Италия се използват за гориво в девненските циментови заводи, а не се депонират у нас, стана ясно в четвъртък, след като вестник „24 часа“ съобщи, че отпадъците на Палермо и Неапол потеглят към България за  съхранение. След като цял ден от екоминистерството обясняваха, че не знаят у нас да идват за депониране отпадъци от чужбина и че това е забранено според европейски регламент, накрая се оказа, че заводът „Девня цимент“ е сключил договор с двете италиански общини за използване на пакетираните отпадъци като гориво.

Договорът за внос на балирания боклук през пристанище Варна е за една година, като гориво за завода „Девня цимент“ ще бъдат внесени 35 хиляди тона отпадъци, предаде БНТ.

В момента теренът, който се използва за складиране на необичайното гориво край Варненския канал е празен, но първата пратка е пристигнала преди две седмици, съобщи областният управител на Варна Стоян Пасев за националната телевизия.

„Тогава беше получен сигнал за замърсяване, който и ние проверихме, но не бяха открити други нарушения освен частично разкъсани опаковки. Боклукът е внос от Италия, балите са подготвени за изгаряне – съдържат дървени частици, отпадъчен продукт от нефт, найлонови торбички, годни за горене“, каза той.

Всички циментови заводи у нас ползват подобно алтернативно гориво, доставят си го от Европа и от завода за преработка в Езерово, край Варна, и няма излъчвани вредни емисии, твърди областната управа на Варна и казва, че няма място за безпокойство:

„Не че горим боклука на Европа, просто заводът използва тези отпадъци за гориво и не знам защо има затъмнение медийно, а не са излезли да се афишира точно каква е процедурата и каква е истината“, казва Пасев.

На площадката на пристанище Варна балите стоят до три дни, с един кораб пристигат между 2 500 и 3 000 тона. Италианските медии публикуваха информация, че подобен внос ще има и пред бургаското пристанище. Областният управител на Бургас обаче твърди, че не са водени разговори и няма сключени такива договори.

„По принцип в ЕС е забранено транспортирането на отпадъци за депониране. Що се отнася до дейности по третиране, преработка на отпадъка, то това е позволено като транспорт в рамките на ЕС, но както казах – всяка една пратка трябва да бъде придружена от съответният документ и ако такива са издавани, просто трябва да проверим обемът и количествата, които са вписани в такива разрешителни“, коментира перд журналисти министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.

Привечер от екоминистерството заявиха,че не знаят за предстоящ внос на 35 хил. т отпадъци и посочиха, че „вносът на отпадъци, предназначени за изгаряне с оползотворяване на енергията, е ограничен до количества, които не надхвърлят 50% от количествата по съответните разрешителни на инсталациите“.

Така и от ведомството обаче не казаха дали са знаели за предишните количества, за които признава областният управител на Варна.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране