19.05.2017 | 0:01
БСП спря подарък от 36 млн. лв. на превозвача на ГЕРБ Столарски
Според Сметната палата скокът на цената на билета в София не е аргументиран, а бизнес плановете и отчетите на ЦГМ са съмнителни

Общинските съветници от БСП и от други групи успяха да спрат подаръка от 36 млн. лева, който управляващите от ГЕРБ се опитаха да дадат на превозвача „Карат С“. Фирмата е собственост на Миролюб Столарски, от години свързан с ГЕРБ.


Гласовете на гербаджиите не достигнаха, за да се приеме съмнителният доклад на зам.-кмета по транспорта Евгени Крусев за удължаване с 2 години на договора на превозвача за експлоатация на 15 линии от градския транспорт на София. В мотивите си вносителят посочва, че след изтичането на договорката за линиите през тази и следващата година и преминаването им към общинския превозвач, общината няма да може да осигури нови автобуси, което ще влоши услугата.

В момента частният превозвач използва осемгодишни автобуси по линии като 306, 204, 114 и други по-малко използвани в крайградски зони. Според Крусев, ако общината поеме превоза, ще трябва да извади от гаражите 30-35 годишни коли, които са пред бракуване и не отговарят на никакви норми. Освен това кметът Йорданка Фандъкова поясни, че частната фирма се е съгласила да свали цената от 3,6 лв. на километър пробег, която й плаща общината, на 3 лева, което е с 6 стотинки по-евтино от превоза на общинския превозвач. Фандъкова се оправда и със спряната поръчка за 30 нови автобуса поради наличие само на един кандидат, което също било причина за липсата на нови возила.


Съветниците от БСП категорично възразиха срещу исканото удължаване и го обявиха за незаконосъобразно. Лидерът на групата на БСП Калоян Паргов определи предложението като престъпно безхаберие. Той попита администрацията на ул. „Московска“ 33 как точно сега се е сетила, че общината не разполага с подходящи автобуси, след като е ясно, че договорът с „Карат С“ изтича и че са нужни 58 рейса.

Червените общинари напомниха, че според стратегия за развитие на градския транспорт от миналата година външните фирми трябва да излязат от транспортната схема на общината. От левицата разкритикуваха и формата, под която се прави опит за приемане на доклада. Той се опира на европейски регламент, допускащ хипотеза за спешност. В случая той не може да се използва, тъй като услугата няма да бъде прекратена, а само влошена, коментира Милка Христова. Ако пък има такава спешност, то компетентен е областният управител, а не Общинският съвет, допълни тя. Такова негово предложение може да се обжалва до 14 дни. Фактът, че СОС не е компетентен да решава подобно удължаване, е изтъкнат и в одитен доклад на сметната палата по повод подобен договор, приет миналата година от съветниците, но с друг превозвач.


Сутринта депутати от „БСП за България“ предупредиха за готвената схема. Жельо Бойчев заяви в НС, че левицата винаги е отстоявала разбирането, че транспортът в София трябва да бъде общински. Той припомни, че заедно с общински съветници са внесли сигнал в ДАНС за скандала, в който фирми са договаряли разпределението на общинските линии в общината. „Благодарение на това частните конкурси бяха спрени и запазихме собствеността на транспортните дружества в София общинска. Участниците в онзи скандален запис, довел до тогавашната оставка на зам.-кмета на София и прекратяване на конкурсите, са спонсорите на ГЕРБ“, напомни Бойчев.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране