26.10.2017 | 0:01
Бизнес акули: Капитализмът не спази обещанията си
Финансовата система има нужда от реформи, смятат лидерите на някои от най-големите британски компании

Съществуващият капитализъм не изпълнява обещанията си и има спешна нужда от реформи и модернизация.Горното мнение не е на леви антипазарни философи, а на хора на ръководни позиции в някои от най-големите корпорации във Великобритания, цитирани от „Файненшъл таймс“ и „Индипендънт“.

„Обещанието на западните капиталистически икономики, че приливната вълна (от капитали) повдига всички лодки, беше нарушено“, заяви по време на дискусия, организирана от „Файненшъл таймс“, Шрити Вадера, която в момента ръководи британското звено на мултинационалната банка „Сантандер“.

Вадера визира т. нар. trickle-down теория в икономиката – печалбите на големия бизнес означават, че той ще създава повече икономически възможности и ще повиши общото благосъстояние на всички. В разрез с тази теория са и данни, че печалбите и богатството на най-богатите хора и компании в световен и регионален мащаб нарастват непропорционално на общото благосъстояние на населението, а социалните неравенства се увеличават. Създаващото се социално напрежение изглежда се е превърнало в причина за тревога и за хората, от които зависи огромно движение на капитали.

Според Шрити Вадера сегашната финансова система има нужда от „по-добър модел“. Че капитализмът е „изгубил пътя си“, се съгласява и Робърт Суанел, бивш ръководител на модния гигант „Маркс и Спенсър“. Той е на мнение, че компаниите са прекалено съсредоточени в кратковременните си финансови резултати – приоритизирането на бързите печалби над всякакви други принципи на управление.

„Фиксацията върху стойността на акциите, вместо върху големите проблеми с плащането на данъци и заплатите на ръководните кадри препречват пътя на изкуплението“, смята Каролин Феърбан, която е ръководител на Конфедерацията на Британската индустрия. Феърбан визира конкретно порочната практика на укриване на данъци и дял от непропорционалното натрупване на капитала – огромните заплати на ръководителите, на фона на далеч по-скромното увеличение в доходите на работниците на по-ниско ниво.

„Във време, което може да се опише като „ера на напрежението“, ще видим отхвърлянето на капитализма, ако той не успее да адресира това напрежение“, заяви и Ан Ричардс, която ръководи голямата компания за управление на активи M&G. В рамките на дискусията ръководителите на големите британски банки „Барклис“ и „Лойдс“ също изразяват съгласие с нуждата от преодоляване преследването на моментални финансови резултати.

Цитираните бизнес лидери реално адресират въпроси, които от години се дискутират в рамките на икономическите кръгове, а мнението им показва все по-голямото съмнение в принципи, които доскоро изглеждаха неотменими. По подобен начин този месец Международният валутен фонд алармира, че повишаването на частния дълг може да доведе до нова финансова криза. Това е предупреждение относно един от аспектите на икономическото статукво в развития свят – хората купуват на кредит, което повишава потреблението и икономическия растеж, но заплашва самата финансова система, която генерира несъществуващи средства.

Миналата седмица един по-установен критик на капитализма, бившият гръцки финансов министър Янис Варуфакис, заяви, че сегашната икономическа система върви към края си, защото е закърняла и не се развива. Мнението на Варуфакис, изразено пред студенти в Лондон, е, че развитието на изкуствения интелект ще означава край на капитализма в сегашната му форма. „Те произвеждат всички тези технологии, които ще превърнат корпорациите и частните средства за производство излишни“, смята Варуфакис, цитиран от „Файненшъл таймс“ и „Индипендънт“.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране